Zabawki – jakie najlepsze dla małych dzieci

Zabawki są nieodłącznym elementem szczęśliwego dzieciństwa. Kupujemy je z wielu okazji, czasem jednak robimy to dość bezrefleksyjnie. Warto jednak poświęcić chwilę na świadome dokonanie wyboru, tak, by zabawka nie tylko cieszyła, ale również stanowiła interesujące wsparcie rozwoju małego człowieka. Jakie powinny być zabawki dla najmłodszych?

Zabawki dla małych dzieci – po pierwsze bezpieczeństwo

Zabawki dla najmłodszych muszą spełniać restrykcyjnie wymagania w zakresie bezpieczeństwa. Oznacza to, że:

 – jeśli nie zostały wykonane z surowców naturalnych, takich jak drewno, tylko z tworzyw sztucznych, muszą być wolne od substancji toksycznych lub alergizujących.

 – ich design musi gwarantować bezpieczeństwo użytkowania przez najmłodszych. Wszelkie ostre kanty czy krawędzie mogłyby być niebezpieczne,

 – zabawki nie mogą mieć małych, luźnych elementów, które dziecko mogłoby połknąć.

Ponieważ maluchy korzystają ze swoich zabawek często w bardzo energiczny sposób, powinny one być wytrzymałe i odporne na uszkodzenia mechaniczne.

Zabawki edukacyjne dla najmłodszych

Maluchy skorzystają podwójnie, jeśli zabawka dostarczy nie tylko rozrywki i radości, ale będzie jednocześnie czynnikiem wspierającym rozwój umiejętności manualnych, poprawiającym motorykę i zdolności poznawcze. Wszelkie sortery, duże klocki czy drewniane puzzle pozwalają rozwijać koncentrację i kojarzenie, zajmując jednocześnie malucha na dłuższą chwilę. Dzieci uczą się rozpoznawać kolory i kształty, łączyć elementy w logiczne pary,  a wszystko w atmosferze radosnej zabawy.

Najmłodsi uwielbiają  naśladować dorosłych. Ogromnym powodzeniem cieszą się więc wśród dzieci kuchenki z wyposażeniem, umożliwiające dzieciom gotowanie lub skrzynki z narzędziami. Imitowanie czynności codziennych w czasie zabawy uczy dzieci interakcji społecznych i poprawia umiejętności w zakresie małej motoryki. Decydując się na zakup określonej zabawki dla dziecka, trzeba pamiętać również o tym, że powinna ona w pierwszej kolejności sprawiać radość. Często warto więc zrezygnować z edukacyjnego charakteru i przymknąć oko na niewielką funkcjonalność – jeśli dziecko marzy właśnie o tym.