Ile nasze dziecko powinno mieć zabawek

Zabawki odgrywają w życiu naszego dziecka bardzo ważną rolę. Każdy, kto przychodzi w odwiedziny do dziecka, zawsze mu przynosi jakąś zabawkę w prezencie. Czasami zastanawiamy się, czy to dobrze, jeśli nasze dziecko ma niecały rok, a w jego pokoju już się nie mieszczą zabawki. Są rodzice z tego faktu dumni, ale są także tacy, których to nieco niepokoi. Solidne zabawki można zakupić w internecie.

Tak źle i tak niedobrze

Według ekspertów, zarówno niedobór, jak i nadmiar zabawek jest dla maluszków niekorzystny. Za dużo zabawek w otoczeniu bezpośrednim dziecka sprawić może, że nasza pociecha będzie narażona na zbyt wiele stymulacji. Dziecko wówczas nie wie, po którą zabawkę sięgnąć. Bardzo często kończy się na tym, że po prostu nie bawi się żadną zabawką. Jest to dla nas sytuacja absolutnie nie do przyjęcia. Co zrobić, aby rozwiązać ten dylemat? Polecamy w tej sprawie zachowanie zdrowego rozsądku oraz znalezienie pewnego złotego środka. Musimy wychodzić z założenia, że co za dużo, to niezdrowo.

Ilość zabawek dzieci w różnym wieku

Najważniejsza dla noworodka jest jego mama. Musi czuć kontakt z nią i to ona właśnie jest dla niego najważniejszą “zabawką”. Jedyne, w którą zabawkę możemy dla noworodka zainwestować to jakaś przytulanka. Przytulanka powinna być miękka w dotyku oraz naprawdę milutka.

Niemowlak dużo ćwiczy. Mowa o jego ruchowej oraz wzrokowej koordynacji. W jego przypadku sprawdzą się grzechotki wydające łagodny dźwięk, jak i maskotki, które mają szeleszczące elementy. Maluszek nie będzie miał problemu z ich łapaniem w rączki.

Z kolei ponadczasowe zabawki sprawdzą się u dzieci nieco starszych. Takie, którymi nasze dziecko może się bawić bez względu na wiek. Ulubiona szmaciana lalka, czy też pluszowy miś nie pójdą w odstawkę, a na pewno nie trak prędko. Stają się one z biegiem czasu dla maluszka czymś więcej niż jedynie kolejną zabawką. Są przyjaciółmi, dobrymi towarzyszami zabaw, a nawet powiernikami sekretów. Będą z naszym dzieckiem na dobre i na złe.